Best Times

Senior

Event Time Team Date Location
M1x 6:33.35
New Zealand
  • Mahe Drysdale
29th Aug 09 Poznan, POL
M2- 6:08.50
New Zealand
  • Eric Murray
  • Hamish Bond
28th Jul 12 Eton Dorney, GBR
M2x 6:03.25
France
  • Jean-Baptiste Macquet
  • Adrien Hardy
17th Jun 06 Poznan, POL
M4- 5:37.86
Great Britain
  • Alex Gregory
  • Pete Reed
  • Tom James
  • Andrew Triggs Hodge
25th May 12 Lucerne, SUI
LM2x 6:10.02
Denmark
  • Mads Rasmussen
  • Rasmus Quist
23rd Jun 07 Amsterdam, NED
LM4- 5:45.60
Denmark
  • Thomas Ebert
  • Thomas Poulsen
  • Eskild Ebbesen
  • Victor Feddersen
9th Jul 99 Lucerne, SUI
M4x 5:33.15
Russia
  • Vladislav Ryabcev
  • Alexey Svirin
  • Nikita Morgachev
  • Sergey Fedorovtsev
25th May 12 Lucerne, SUI
M8+ 5:19.35
Canada
  • Gabriel Bergen
  • Douglas Csima
  • Rob Gibson
  • Conlin McCabe
  • Malcolm Howard
  • Andrew Byrnes
  • Jeremiah Brown
  • Will Crothers
  • Brian Price
25th May 12 Lucerne, SUI
M2+ 6:42.16
Croatia
  • Igor Boraska
  • Tihomir Frankovic
  • Milan Razov
18th Sep 94 Indianapolis, USA
LM8+ 5:30.24
Germany
  • Klaus Altena
  • Christian Dahlke
  • Mike Kobor
  • Bernhard Stomporowski
  • Thomas Melges
  • Uwe Maerz
  • Michael Buchheit
  • Kai von Warburg
  • Olaf Kaska
18th Aug 92 Montreal, CAN
M4+ 5:58.96
Germany
  • Joerg Dederding
  • Armin Weyrauch
  • Bahne Rabe
  • Matthias Ungemach
  • Armin Eichholz
24th Aug 91 Vienna, AUT
LM1x 6:46.93
France
  • Jeremie Azou
24th Jul 11 Amsterdam, NED
Event Time Team Date Location
LM2- 6:26.61
Ireland
  • Tony O'Connor
  • Neville Maxwell
18th Sep 94 Paris, FRA
LM4x 5:45.18
Italy
  • Michelangelo Crispi
  • Massimo Guglielmi
  • Francesco Esposito
  • Massimo Lana
16th Aug 92 Montreal, CAN
W1x 7:07.71
Bulgaria
  • Rumyana Neykova
21st Sep 02 Seville, ESP
W2- 6:53.80
Romania
  • Georgeta Andrunache
  • Viorica Susanu
21st Sep 02 Seville, ESP
W2x 6:38.78
New Zealand
  • Georgina Evers-Swindell
  • Caroline Evers-Swindell
21st Sep 02 Seville, ESP
W4- 6:25.35
Australia
  • Robyn Selby Smith
  • Joanna Lutz
  • Amber Bradley
  • Kate Hornsey
26th Aug 06 Eton, GBR
LW2x 6:49.43
New Zealand
  • Louise Ayling
  • Julia Edward
25th May 12 Lucerne, SUI
W4x 6:09.38
Germany
  • Julia Richter
  • Carina Baer
  • Tina Manker
  • Stephanie Schiller
25th May 12 Lucerne, SUI
W8+ 5:54.16
United States
  • Amanda Polk
  • Kerry Simmonds
  • Emily Regan
  • Lauren Schmetterling
  • Grace Luczak
  • Caroline Lind
  • Victoria Opitz
  • Heidi Robbins
  • Katelin Snyder
14th Jul 13 Lucerne, SUI
LW1x 7:28.15
Romania
  • Constanta Burcica
19th Jul 94 Paris, FRA
LW2- 7:18.32
Australia
  • Eliza Blair
  • Justine Joyce
7th Sep 97 Aiguebelette-le-Lac, FRA
LW4x 6:23.96
China
  • Hua Yu
  • Haixia Chen
  • Xuefei Fan
  • Jing Liu
27th Aug 06 Eton, GBR

World Cup

Event Time Team Date Location
M1x 6:37.40
Czech Republic
  • Ondrej Synek
14th Jul 13 Lucerne, SUI
M2- 6:18.73
Croatia
  • Oliver Martinov
  • Ninoslav Saraga
9th Jul 99 Lucerne, SUI
M2x 6:03.25
France
  • Jean-Baptiste Macquet
  • Adrien Hardy
17th Jun 06 Poznan, POL
M4- 5:37.86
Great Britain
  • Alex Gregory
  • Pete Reed
  • Tom James
  • Andrew Triggs Hodge
25th May 12 Lucerne, SUI
LM2x 6:10.02
Denmark
  • Mads Rasmussen
  • Rasmus Quist
23rd Jun 07 Amsterdam, NED
LM4- 5:45.60
Denmark
  • Thomas Ebert
  • Thomas Poulsen
  • Eskid Ebbesen
  • Victor Feddersen
9th Jul 99 Lucerne, SUI
M4x 5:33.15
Russia
  • Vladislav Ryabcev
  • Alexey Svirin
  • Nikita Morgachev
  • Sergey Fedorovtsev
25th May 12 Lucerne, SUI
Event Time Team Date Location
M8+ 5:21.21
Canada
  • Gabriel Bergen
  • Douglas Csima
  • Rob Gibson
  • Conlin McCabe
  • Malcolm Howard
  • Andrew Byrnes
  • Jeremiah Brown
  • Will Crothers
  • Brian Price
25th May 12 Poznan, POL
W1x 7:14.12
Germany
  • Katrin Rutschow
13th Jul 03 Lucerne, SUI
W2- 6:56.27
Canada
  • Emma Robinson
  • Theresa Luke
9th Jul 99 Lucerne, SUI
W2x 6:41.06
Bulgaria
  • Rumyana Neykova
  • Miglena Markova
10th Jul 05 Lucerne, SUI
LW2x 6:49.43
New Zealand
  • Louise Ayling
  • Julia Edward
25th May 12 Lucerne, SUI
W4x 6:09.38
Germany
  • Julia Richter
  • Carina Baer
  • Tina Manker
  • Stephanie Schiller
25th May 12 Lucerne, SUI
W8+ 5:54.16
United States
  • Amanda Polk
  • Kerry Simmonds
  • Emily Regan
  • Lauren Schmetterling
  • Grace Luczak
  • Caroline Lind
  • Victoria Opitz
  • Heidi Robbins
  • Katelin Snyder
14th Jul 13 Lucerne, SUI

Under 23

Under 23 World Best Times are recognised by FISA since the World Rowing Under 23 event received championship status in 2005.

Event Time Team Date Location
BM4- 5:48.12
Germany
  • Jann-Edzard Junkmann
  • Hannes Ocik
  • Kay Rueckbrodt
  • Alexander Egler
23rd Jul 11 Amsterdam, NED
BM1x 6:46.61
Germany
  • Hubert Trzybinski
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BM2- 6:20.43
Great Britain
  • George Nash
  • Constantine Louloudis
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BM2x 6:08.43
Latvia
  • Lauris Sire
  • Dairis Adamaitis
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BM4+ 6:03.01
Serbia
  • Veselin Savic
  • Jovan Jovanovic
  • Igor Lucic
  • Il Luka Djordjevic
  • Mateja Josic
23rd Jul 11 Amsterdam, NED
BM4x 5:39.62
Ukraine
  • Yuriy Ivanov
  • Ivan Futryk
  • Olexandr Nadtoka
  • Ivan Dovgodko
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BM8+ 5:24.31
United States
  • Alexander Bunkers
  • Christopher Yeager
  • Robert Munn
  • Austin Hack
  • Robert Otto
  • Thomas Dethlefs
  • Dariush Aghai
  • Michael Gennaro
  • Anthony Altimari
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BLM1x 6:46.93
France
  • Jeremie Azou
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BLM2x 6:14.98
Germany
  • Christian Hochbruck
  • Matthias F. Arnold
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BLM2- 6:26.90
Great Britain
  • Peter Chambers
  • Kieren Emery
23rd Jul 11 Amsterdam, NED
BLM4x 5:49.69
Italy
  • Jose Casiraghi
  • Andrea Cereda
  • Pietro Ruta
  • Francesco Rigon
25th Jul 09 Racice, CZE
Event Time Team Date Location
BLM4- 5:54.12
Italy
  • Luca De Maria
  • Catello Amarante
  • Marcello Nicoletti
  • Matteo Pinca
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BLW1x 7:30.19
Great Britain
  • Katherine Copeland
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BLW2x 6:59.31
Greece
  • Triantafyllia Kalampoka
  • Christina Giazitzidou
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BW1x 7:27.23
Czech Republic
  • Jitka Antosova
26th Jul 09 Racice, CZE
BW2- 7:05.13
United States
  • Grace Luczak
  • Felice Mueller
23rd Jul 11 Amsterdam, NED
BW2x 6:51.58
Germany
  • Daniela Schultze
  • Mareike Adams
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BW4x 6:22.11
Australia
  • Jessica Hall
  • Olympia Aldersey
  • Madeleine Edmunds
  • Rebekah Hooper
12th Jul 12 Trakai, LTU
BW4- 6:34.61
Germany
  • Clara Karches
  • Lea-Kathleen Kuehne
  • Isabella Reimund
  • Kathrin Marchand
23rd Jul 11 Amsterdam, NED
BW8+ 6:03.23
Canada
  • Lisa Roman
  • Laura Cowal
  • Susanne Grainger
  • Katharine Goodfellow
  • Christine Roper
  • Sarah Black
  • Jennifer Martins
  • Lauren Wilkinson
  • Luellen Fawcett
24th Jul 11 Amsterdam, NED
BLW4x 6:30.71
China
  • Chengcheng Wang
  • Yueyue Liu
  • Fenglan Wang
  • Yanfei Cao
23rd Jul 11 Amsterdam, NED

Para-rowing

Para-rowing World Best Times are recognised by FISA since 2005, the year rowing became a Paralympic sport, and since adaptive events have been raced over 1000 metres, the standard Paralympic racing distance.

Event Time Team Date Location
ASM1x 4:35.98
Australia
  • Eric Horrie
28th Aug 13 Chungju, KOR
ASW1x 5:25.17
Ukraine
  • Alla Lysenko
29th Aug 09 Poznan, POL
TAMix2x 3:54.92
China
  • Xiaoxian Lou
  • Tianming Fei
31st Aug 12 Eton Dorney, GBR
Event Time Team Date Location
LTAMix4+ 3:15.91
Germany
  • Anke Molkenthin
  • Astrid Hengsbach
  • Tino Kolitscher
  • Kai Kruse
  • Katrin Splitt
31st Aug 12 Eton Dorney, GBR
LTAMix 2x 3:27.98
Ukraine
  • Kateryna Morozova
  • Dmytro Aleksieiev
28th Aug 13 Chungju, KOR

Olympic

Event Time Team Date Location
M1x 6:42.52
Belgium
  • Tim Maeyens
28th Jul 12 Eton Dorney, GBR
M2- 6:08.50
New Zealand
  • Eric Murray
  • Hamish Bond
28th Jul 12 Eton Dorney, GBR
M2x 6:11.30
New Zealand
  • Nathan Cohen
  • Joseph Sullivan
28th Jul 12 Eton Dorney, London (GBR)
M4- 5:47.06
Australia
  • William Lockwood
  • James Chapman
  • Drew Ginn
  • Joshua Dunkley-Smith
30th Jul 12 Eton Dorney, GBR
LM2x 6:10.99
Great Britain
  • Zac Purchase
  • Mark Hunter
17th Aug 08 Beijing, CHN
LM4- 5:47.76
Denmark
  • Eskild Ebbesen
  • Mads Kruse Andersen
  • Morten Joergensen
  • Thomas Ebert
17th Aug 08 Beijing, CHN
M4x 5:36.20
Australia
  • Christopher Morgan
  • James McRae
  • Brendan Long
  • Daniel Noonan
10th Aug 08 Beijing, CHN
Event Time Team Date Location
M8+ 5:19.85
United States
  • Jason Read
  • Wyatt Allen
  • Chris Ahrens
  • Joseph Hansen
  • Matt Deakin
  • Dan Beery
  • Beau Hoopman
  • Bryan Volpenhein
  • Pete Cipollone
15th Aug 04 Athens, GRE
W1x 7:18.12
Germany
  • Katrin Rutschow
21st Aug 04 Athens, GRE
W2- 6:57.29
Great Britain
  • Helen Glover
  • Heather Stanning
28th Jul 12 Eton Dorney, London (GBR)
W2x 6.44.33
Great Britain
  • Anna Watkins
  • Katherine Grainger
30th Jul 12 Eton Dorney, GBR
LW2x 6:49.90
Australia
  • Sally Newmarch
  • Amber Halliday
15th Aug 04 Athens, GRE
W4x 6:11.83
China
  • Bin Tang
  • Ziwei Jin
  • Aihua Xi
  • Yangyang Zhang
10th Aug 08 Beijing, CHN
W8+ 5:56.55
United States
  • Katherine Johnson
  • Samantha Magee
  • Megan Dirkmaat
  • Alison Cox
  • Caryn Davies
  • Laurel Korholz
  • Anna Cummuns-Mickelson
  • Lianne Nelson-Bennion
  • Mary Whipple
15th Aug 04 Athens, GRE

European

Event Time Team Date Location
LM4- 5:54.78
Germany
  • Bastian Seibt
  • Jost Schoemann-Finck
  • Jochen Koehner
  • Martin Kuehner
12th Sep 10 Montemor-o-Velho, POR
LM2x 6:13.13
Switzerland
  • Simon Schuerch
  • Mario Gyr
31st May 13 Seville, ESP
LW2x 6:53.39
Italy
  • Laura Milani
  • Elisabette Sancassani
16th Sep 12 Varese, ITA
M1x 6:47.96
Czech Republic
  • Ondrej Synek
12th Sep 10 Montemor-o-Velho, POR
M2- 6:26.33
New Zealand
  • Eric Murray
  • Hamish Bond
21st Jun 13 Eton Dorney, GBR
M2x 6:12.12
France
  • Cedric Berrest
  • Julien Bahain
12th Sep 10 Montemor-o-Velho, POR
M4- 5:52.54
Germany
  • Rene Bertram
  • Jochen Urban
  • Urs Kaeufer
  • Florian Eichner
12th Sep 10 Montemor-o-Velho, POR
M4x 5:45.17
Russia
  • Nikita Morgachev
  • Alexey Svirin
  • Igor Salov
  • Sergey Fedorovtsev
18th Sep 11 Plovdiv, BUL
M8+ 5:30.06
Poland
  • BRZEZINSKI Marcin
  • MATTIK Maciej
  • BURDA Mikolaj
  • HOJKA Piotr
  • SCHODOWSKI Zbigniew
  • SZPAKOWSKI Michal
  • ARANOWSKI Krystian
  • HEJMEJ Rafal
  • TROJANOWSKI Daniel
14th Sep 12 Varese, ITA
Event Time Team Date Location
W1x 7:24.63
Belarus
  • Ekaterina Karsten
12th Sep 10 Montemor-o-Velho, POR
W2- 7:10.21
Romania
  • Camelia Lupascu
  • Nicoleta Albu
14th Sep 12 Varese, ITA
W2x 6:49.87
Germany
  • Annekatrin Thiele
  • Stephanie Schiller
12th Sep 10 Montemor-o-Velho, POR
W4x 6:20.10
Germany
  • Annekatrin Thiele
  • Carina Baer
  • Julia Richter
  • Britta Oppelt
31st May 13 Seville, ESP
W8+ 5:59.83
Romania
  • Roxana Cogianu
  • Viorica Susanu
  • Cristina Grigoras
  • Irina Dorneanu
  • Georgeta Andrunache
  • Andreea Boghian
  • Rodica Serban
  • Ioana Rotaru
  • Talida-Teodora Gidoiu
14th Sep 12 Varese, ITA
LM1x 6:59.83
Serbia
  • Milos Stanojevic
31st May 13 Seville, ESP
LM2- 6:46.25
Switzerland
  • Simon Niepmann
  • Lucan tramer
31st May 13 Seville, ESP
LW1x 7:46.70
Greece
  • Aikaterini Nikolaidou
31st May 13 Seville, ESP